Ηλίας Καραπάνος
Ονομάζομαι Καραπάνος Ηλίας, είμαι απόφοιτος στο τμήμα κλασσικής κιθάρας του Ευάγγελου Μπουντούνη, κάτοχος διπλώματος με βαθμό Άριστα και ‘Α βραβείο.
Διδάσκω κιθάρα τα τελευταία 8 χρόνια δια ζώσης και τελευταία μέσω internet.
Στόχος μου είναι οι μαθητές μου να παίρνουν μια γεύση από διάφορα είδη μουσικής με κεντρικό πυλώνα τη κλασσική μουσική.
Για τους αρχάριους μαθητές μαθαίνουμε τη βασική θεωρεία για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε καλύτερα και να θέσουμε σωστά θεμέλια για τη τεχνική ανάπτυξη πάνω στη κιθάρα.
Αυτό που θέλω να περνάω πάντα στους μαθητές μου είναι να μαθαίνουν τη τέχνη του αυτοσχεδιασμού, μέσω διαδραστικών παιχνιδιών (για τους μικρούς) και μέσω ανάλυσης θεωρίας και τεχνικής (για τους πιο μεγάλους).
Κεντρικός στόχος είναι το μάθημα να είναι ευχάριστο και ελκυστικό για το μαθητή, δημιουργώντας μικρούς στόχους που θα εκπληρώνουμε και δυνατό κίνητρο.
Οργανώνω μαθητικές συναυλίες σε διάφορα διαθέσιμα θέατρα και ανοιχτούς χώρους (ένεκα των ημερών που ζούμε) με σκοπό ο μαθητής να μάθει να εκτίθεται και να καταπολεμά το άγχος του και κατ’ επέκταση να δημιουργεί δεσμούς και ποιοτικές μη ανταγωνιστικές σχέσεις με τους συμμαθητές του.
Δια ζώσης / Online 15€ |